Kretsmester i lynsjakk: Kiril Vokuev, Sandnessjøen

Kirill Vokuev med hvite brikker mot Thobias Gotaas Hansen. Begge kjempet om seieren.

KM i lynsjakk 2024 ble spilt over 13 runder med tidskontrollen 3 minutter + 2 sekunder per trekk. 26 spillere deltok i turneringen som ble spilte i Frelsesarmeens lokaler Mosjøen i tidsrommet 13. januar og 14 januar, 7 runder lørdag og 6 runder søndag.

Kirill Vokuev, Sandnessjøen sjakklubb ble kretsmester i lynsjakk 2024. Kirill fikk 11.5 poeng og vant med 2 poengs margin på de neste på resultatlisten. Fra 8. runde og 13. og siste runde ledet han turneringen.

Vi gratulerer Kirill så mye med kretsmesterskapet!

Ivan Boiko med hvite brikker mot Heike Skipnes

På andreplass og tredjeplass fulgte henholdsvis Ivan Boiko, Sandnessjøen sjakklubb, med 9.5 poeng og Thobias Gotaas Hansen, Mosjøen sjakklubb med 9.5 poeng. Samme poengsum hadde også Mathias Hoel og kom fjerdeplass. Det var kvalitet som skilte mellom plassene 2-4.

Tomas Engkvist, Bodø sjakklubb kom på fjerdeplass og Kjell Sjøbrend Mosjøen kom på femteplass. Begge endte på 10 poeng.

Sverke Linga Øfeldt med hvite brikker mot Mathias Hoel

Beste spiller under 16 år

Thomas Engkvist med hvite brikker mot Terje Johannessen.

Til tross for sin unge alder, har Thomas Engkvist besøkt Mosjøen sjakklubb ved flere anledninger. Denne gangen var han med å kjempe om seieren både i hurtigsjakk og lynsjakk. Thomas Engkvist, Bodø sjakklubb ble beste spiller under 16 år i lynsjakk.

Intense avslutninger

Her er det Ivar Boiko og William Ovesen som kjemper i tidsnøden. Slik sluttstrid vekker oppmerksomhet.

Når begge spillerne har liten tid, kan mye skje. Slike sluttsekunder er fylt med dramatikk. Da kan et vunnet parti tapes og ette tapt parti vinnes. Dette vil mange bivåne, slik vi ser på bildet over.

Debutanten imponerte!

De to yngste som deltok i KM-Lynsjakk: Emil Kristoffer Ludviksen Larsson med hvite brikker mot Steffen Breirem.

Emil Kristoffer Ludviksen Larsson, Sandnessjøen, deltok for første gang i en offisiell turneringer da han i helga spilte KM i hurtigsjakk og KM i lynsjakk. I hurtigsjakk vant han ett parti og spilte en remis. I lynsjakk ble det imponerende 6 seire og to remis. Vi kommer til å høre med fra den gutten!

Du kan studere flere resultater ved å gå inn på KM i lyn 2024.

Datatrøbbel

Turneringen var planlagt over 14 runder. Erfaringsmessig vet vi at dette kan være vanskelig å gjennomføre når antallet spillere ikke er flere enn det som var tilfellet. Under trekkingen av den 11. runden merket vi at Turneringsservice, programmet vi bruker til turneringsoppsett, hadde trøbbel med å finne en godkjent lagoppstilling. Dette ble spillerne orientert om.

Det kom ikke som noen overraskelse at Turneringsservice sa stopp etter 13 runder, noe spillerne viste stor forståelse for, noe arrangøren, Mosjøen sjakklubb, setter stor pris på.

You may also like...